• Announcements

    • Drew Dowdell

      Network Issue   06/28/2017

      We are aware of an issue with our upstream network provider.  The site will be sluggish or unresponsive.
Sign in to follow this  
mustang84

Fruit snacks

12 posts in this topic

mustang84    12

I've always liked fruit snacks since I was a little kid, but we rarely had them because they were always so expensive. Even today, I rarely buy them because you pay $2-3 for a few little pouches that contain like 8 pieces per pouch. I've never understood why fruit snacks are so expensive and why the quantities are so small per package...they must make a killing.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ocnblu    719
Yup, we as Americans will pay for the "convenience" of all that packaging... individual servings packaged inside a bigger box. I'm guilty of buying stuff that way, too, sometimes... until I compare prices for the same stuff in a large, singe container. I started buying the big 32 oz. cups of yogurt. I just spoon out what I want and add a bit of preserves to flavor it.

Share this post


Link to post
Share on other sites
intrigued    9

I still love fruit snacks to this day. My girl friend is even thoughtful enough to buy my favorite brand (shark bites) and pack them in my lunch for work. Best girlfriend ever... though I sometimes get made fun of for the middle school like contents of much lunch bag.

Share this post


Link to post
Share on other sites
regfootball    211
It depends. At times, it's easier when you have a toddler....

lol pertinent thread. i just got back from walmart and bought a $h!load of snacks in small sizes for the kid for snacks at school.

speaking of fruit snacks, make sure it actually is fruit and not HFCS.

Share this post


Link to post
Share on other sites
PONTIAC06    22

I love fruitsnacks too! I take them to work for lunch all the time. I usually buy the big boxes of Welch's fruit snacks because they are only $1 more and come with either 24 or 32 packages...I can't remember

Share this post


Link to post
Share on other sites
trinacriabob    18

Am I missing the boat here? What exactly are fruit snacks that cost so much, since I eat lunch out virtually every day (Subway, Safeway deli, local grub places, a salad bar buffet, etc.) Which brands put these out? Also, if they are really expensive, think advertising. A sizable portion of consumer products revenues are cycled right back into advertising and promotions.

Are we including the plastic bagged craisins and diced tropical fruit that re-seals and one can throw into their morning oatmeal? This is the only kind of fruit "snack" I buy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
FAPTurbo    1,040
Am I missing the boat here? What exactly are fruit snacks that cost so much

These ones.

6176F5KKVPL._SL500_AA280_PIbundle-12,Top

I'm more of a Fruit by the Foot fan, myself.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Your content will need to be approved by a moderator

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  



  • Who's Online (See full list)

    There are no registered users currently online